ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e kujton i dashuri të dashurin e tij në Ditën e Gjykimit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: A e kujton i dashuri të dashurin e tij në Ditën e Gjykimit?   Sat May 16, 2009 12:40 pm

Aishah ka thënë, "Unë i thashë të Dërguarit të Allahut, ‘A e kujton i dashuri të dashurin e tij në Ditën e Gjykimit?’ Ai tha, ‘Oj Aishah, sa për tri (situatat)...

në atë kohë jo; gjatë peshojës derisa të jetë e rëndë apo e lehtë, në atë kohë jo; kur të shpërndahen librat dhe i jepet ndonjërit (libri) i tij ose nga e djathta ose nga e majta, në atë kohë jo; dhe atëherë kur një qafë prej Xhehenemit del dhe i rrethon ata, duke fut tmerr në mesin e tyre, ku do të thotë, ‘Unë jam caktuar për tre (persona) – për atë që pohon se ka zot tjetër pos Allahut, jam caktuar për ata të cilët nuk besojnë në Ditën e Llogarisë, dhe jam caktuar për një person arrogant, dhe kokëfortë.’ Do ti rrethon ata dhe do ti hedhë ata në mesin e zjarrit të Xhehenemit.

Dhe Xhehenemi e ka një urë (mbi të) e cila është më e hollë se sa një qime e flokut dhe më e mprehtë se sa shpata; mbi të ka grepa dhe gjemba të mprehta prej hekurit, duke e kapur atë që dëshiron Allahu. Njerëzit do të kalojnë mbi të si rrahje e syrit, sikurse vetëtima, sikurse kuajt garues dhe të shaluar.

Dhe Engjëjt do të thonë, ‘O Zoti ynë, shpëtoj, o Zoti ynë, shpëtoj.’ Do të ketë prej atyre që do të jenë të shpëtuar dhe do të jenë në gjendje të mirë, dhe ai i cili do të jetë i shpëtuar por i gërvishtur, dhe ai i cili do të rrokulliset në fytyrën e tij në Zjarrin e Xhehenemit. (Ahmedi)

(Ibn Kethiri, në en-Nihejeh fil-Fiten uel-Melahim fq. 387-388)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
A e kujton i dashuri të dashurin e tij në Ditën e Gjykimit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Akide-
Kërce tek: