ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
kujt1m

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit   Wed Feb 18, 2009 9:49 pmKongresi i sivjetmë GSMA “Mobile World Congress” nuk është i dedikuar ekskluzivisht për paraqitjen e pajisjeve të reja dhe shtojcave të ndryshme për pajisje mobile, por edhe për paraqitjen e teknologjive dhe bashkëpunimeve të reja. Në vazhdën e risive kemi zgjedhur një lajm i cili do t’i gëzoj pronarët e telefonave celularë.


Prodhuesit LG, Motorola, Nokia, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson dhe operatorët e tjerë të telefonisë mbile 3 Group, AT&T, KTF, Mobilkom Austria, Orange, Telecom Italia, Telefónica, Telenor, Telstra, T-Mobile e Vodafone në panairin MWC janë pajtuar për detajet e iniciativës sipas së cilës do të duhej të standardizohej mënyra e mbushjes së celularëve të prodhuesve të ndryshëm. Si standard i përbashkët është zgjedhur Micro USB.

Sipas paralajmërimeve, mbushësit e parë dhe pajisjet të cilat mbushen ekskluzivisht në këtë mënyrë do të duhej të paraqiteshin qysh këtë vit, derisa transicioni i plotë në standardin e ri do të duhej të zhvillohet deri në vitin 2012.


gsmworld.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Mbushësi universal i celularëve bëhet realitetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: