ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mozilla i bashkohet Komisionit Europian kundër Microsoft

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Mozilla i bashkohet Komisionit Europian kundër Microsoft   Sat Feb 14, 2009 9:34 amKomisioni Europian (KE) i ka dhënë të drejtën Mozilla-s t’i bashkohet në rastin kundër Microsoft, bëhet e ditur nga një zëdhënës. Akti më i lartë i Komisionit Europian, e ka paditur kompaninë Microsoft muajin e kaluar për konkurrencë jo të barabartë në tregun e shfletuesve (web browser). Microsoft ka ndërtuar në Internet Explorer një shfletues me sistem operativ të Windows.

Nëse Microsoft shpallet fajtor, atëherë kompania duhet ta ndryshojë mënyrën e distribuimit të Internet Explorer dhe të paguajë një shumë të lartë për abuzim. Mozilla-s i është dhënë statusi që quhet si “pala e tretë e interesuar”, i cili status e lejon këtë kompani të paraqesë argumente para rregullatorit të Komisionit Europioan. Statusi po ashtu i jep mundësinë Mozilla-s për të parë deklaratat, kundërshtimet e KE dërguar Microsoft muajin e kaluar.

Ndërkohë kompanitë si Google dhe Apple nuk ishin në gjendje që menjëherë të komentojnë nëse edhe ato do dëshironin t’i bashkoheshin rastit kundër Microsoft.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Mozilla i bashkohet Komisionit Europian kundër Microsoft
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: