ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Disa zbulime muslimane që ndryshuan botën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Disa zbulime muslimane që ndryshuan botën   Thu Feb 11, 2010 11:14 am

Disa nga shpikjet më të rëndësishme janë bërë nga muslimanët

1. Kirurgjia - Afër 1000 vjet p.e.s doktori i famshëm Al
Zahraëi e publikoi enciklopedinë ilustrative për kirurgji prej 1500
faqesh, e cila në Evrope u përdor për 500 vjetët e ardhshëm. Al Zahraëi
njihet edhe me disa nga operacionet e para që janë bërë.

2. Kafe - Pija pa të cilën shumica e njerëzve nuk mund të
kalojnë ditën, për herë të parë u paraqit në Jemen. Gjate ditëve të
punës është pirë për të ndihmuar njerëzit të jenë të zgjuar gjatë
lutjeve të natës. Pastaj e kanë transferuar në Kajro dhe është përhapur
shum ë shpejt nëpër vendet muslimane. Në shekullin e 13 ka arritur në
Turqi ndërsa në Evropë në shekullin e 16 nëpërmjet tregtarëve venecian.

3. Makinat Fluturuese - Shpikësi Abbas ibn Firnas ka qenë
njeriu i parë i cili ka bërë një send i cili me të vërtet ka fluturuar.
Në shekullin e 9 ai ka dizajnuar një konstruksion i cili ka ngjarë në
një zog. Në përpjekjen e tij të famshme afër Kordobes së Spanjës ai ka
fluturuar, por për një kohë të shkurtër është rrëzuar dhe ka vrarë
shpinën. Dizajni i tij ka qenë inspirim për zbuluesin dhe artistin
italian Leonardo Da Vinçi.

4. Universiteti - Në vitin 859 princesha Fatima al-Fihri
ka hapur universitetin e parë i cili ka dhënë diploma në qytetin Fezu
të Marokos. Motra e saj e cila ka hapur një xhami të cilën e kanë
shfrytëzuar edhe si shkollë. Sot, pas 1200 vjet ende funksionon, vetëm
për të rikujtuar njerëzit se dituria dhe shkollimi është një traditë
muslimane.

5. Algjebra - Ky term vjen nga traktati matematikor i
Persisë me emrin "Kitab al-Jabr Ëa I-Mugabala" e cila ka lindur në
shekullin e 9. E ndërtuar sipas sistemit Hindu dhe Grek, algjebra ka
qenë sistemi i vetëm për numra dhe gjeometri.

6. Optika - Shumë nga zbulimet që kanë të bëjnë me optikën
vijneë nga bota muslimane. Rreth vitit 1000 al-Hatiham ka vërtetuar se
njerëzit shohin objektet nga reflektimi që bën drita në to dhe shkon te
syri i tyre. Me atë ai ka zbuluar teoritë e Euklidit dhe Ptolomejit të
cilët kanë menduar se vet syri i njeriut emiton dritën.

7. Brusha e dhëmbëve - Thuhet se Muhammedi salAllah alejhi
ue selem vet është ai i cili i pari e ka popullarizuar përdorimin e
brushës së dhëmbëve rreth vitit 600. Duke përdorur degën e një peme të
quajtur Meswak, ai ka pastruar dhëmbët dhe ka freskuar frymën.
Substanca të ngjashme me Meswak sot përdoren në pastat e dhëmbëve.

8. Lost - Shumë nga gjërat qe përdoren në automatiken
moderne, për herë të parë janë shfrytëzuar në vendet muslimane. Duke
kthyer lëvizjen rrotulluese në linare losti ka mundësuar ngritjen e
lehtë të sendeve të rënda. Kjo teknologji është zbuluar nga Al-Jazari
në shekullin e 12, dhe për një kohë të shkurtër është përhapur në
gjithë botën.

9. Spitali - Spitalet të cilat i njohim sot, me personel
dhe salla speciale vinë nga Egjipti (Shekulli i 9). Qendra e parë e
këtij lloji ka qenë spitali Ahmad ibn Tulun e hapur në vitin 876 në
Kajro. Ky institucion ka siguruar shërim falas për të gjithë të cilët
kanë qenë të nevojshme, e cila është bazuar në traditën muslimane në të
cilën duhet të kujdesesh për të sëmurët. Nga Kajroja këto qendra pastaj
janë përhapur në vendet muslimane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Disa zbulime muslimane që ndryshuan botën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkencë / Shëndetësi-
Kërce tek: