ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kina hedh poshtë kërcënimet e Google

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Kina hedh poshtë kërcënimet e Google   Mon Jan 18, 2010 6:19 pmPas vërejtjes së kompanisë Google se nuk do t’i nënshtrohet më censurës kineze dhe njoftimit për tërheqje të mundshme nga tregu kinez, autoritetet kineze janë munduar të dëshmojnë se kjo nuk i brengos aq tepër.

Zëdhënësja e ministrisë kineze të punëve të jashtme Jiang Yu ka deklaruar se të gjitha kompanitë janë të mirëseardhura në Kinë me kusht që ato të respektojnë ligjet kineze. Ajo gjithashtu ka deklaruar se sulmet e hakerëve ne Kinë janë rreptësisht të ndaluara, mirëpo nuk ka dashur të thotë nëse këto sulme kanë të bëjnë edhe me vet qeverinë kineze.

Në anën tjetër, Wang Chen, drejtor i Agjencisë shtetërore për informim ka thënë se “kanalizimi i efektshëm i opinionit publik është një mënyrë e mirë e ruajtjes së sigurisë së informacioneve online”. Me fjalë tjera, censura është e mirë për popull, vetëm populli, duket se ende nuk e di këtë punë.

Duke marrë parasysh ftohjen e marrëdhënieve në mes të Google e Kinës, analistët pohojnë se është vetëm çështje kohe kur do të shuhet Google në Kinë.


Google
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Kina hedh poshtë kërcënimet e Google
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: