ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 22 pytjet e priftit per muslimanin ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: 22 pytjet e priftit per muslimanin ...   Mon Jul 06, 2009 5:36 am

Një
musliman e kishte një shokë të krishter. Krishteri i lutet muslimanit
që të shkojë me të në kishë, për të prezantuar në ligjëratën e priftit
e më pas t’i japë mendimin krishterit për këtë. Muslimani pranoi që të
shkonte, kur shkoi prifti e kuptoi se në mesin e të pranishmëve gjendet
një musliman prandaj dhe tha: Ndërmjet jush gjendet një Muhammedan
(musliman). Muslimani u ngrit dhe i tha si e dite këtë? Prifti tha:
tregojnë shenjat në fytyrat e tyre. Muslimani buzëqeshi, ndërsa prifti
i tha: Dëshiroj t’i bëj njëzetedy pyetje:


Cfarë është një i cili nuk mund të jetë dy?

Cfarë janë dy të cilët nuk mund të jenë tre?

Cfarë janë tre të cilët nuk mund të jenë katër?

Cfarë janë katër të cilët nuk mund të jenë pesë?

Cfarë janë pesë të cilët nuk mund të jenë gjashtë?

Cfarë janë gjashtë të cilët nuk mund të jenë shtatë?

Cfarë janë shtatë të cilët nuk mund të jenë tetë?

Cfarë janë tetë të cilët nuk mund të jenë nëntë?

Cfarë janë nëntë të cilët nuk mund të jenë dhjetë?

Cfarë janë dhjetë të cilët nuk mund të jenë njëmbëdhjetë?

Cfarë janë njëmbëdhjetë të cilët nuk mund të jenë dymbëdhjetë?

Cfarë janë dymbëdhjetë të cilët nuk mund të jenë trembëdhjetë?

Cfarë janë trembëdhjetë të cilët nuk mund të jenë katërmbëdhjetë?

Cila është ajo gjë e cila merr frymë e shpirt nuk ka?

Cili është ai varr i cili ka ecur me të zotin e tij?

Kush janë ata të cilët kanë gënjyer e kanë hyrë në xhennet?

Cila është ajo gjë të cilën e ka krijuar Allahu dhe e urren?

Cilët janë ata të cilët Allahu i ka krijuar pa baba dhe pa nënë?

Kush është krijuar prej zjarri, kë e ka shkatërruar zjarri e kush është i mbrojtur prej tij?

Kush është krijuar nga guri, kush është shkatërruar prej tij dhe kush është mbrojtur prej tij?

Cfarë është ajo të cilën e ka krijuar Allahu dhe e ka konsideruar si ****a të madhe?

Cila është ajo pemë e cila i ka dymbëdhjetë degë dhe në çdo degë
tridhjetë gjethe, në çdo gjethe pesë fruta, tre në hije e dy në diell.


Buzëqeshi muslimani duke qenë i sigurtë në besimin e tij në Allahun.

Filloi me emrin e Allahut "BISMIL LAHIRR RRAHMANIRR RRAHIM" 1. Allahu i Lartësuar është Një që nuk ka pas Tij të dytë.
 2. Ndërsa dy pas të cilit nuk ka tre: Nata dhe dita.
  “Ne i bëmë natën dhe ditën dy fakte (që dokumentojnë për fuqinë Tonë)”
  (El Isra : 12)

 3. Ndërsa tre pas të cilit nuk ka katër: Arsyetimet e
  Musait me Hidrin në shkatërrimin e anijes, mbytja e djaloshit dhe
  ndërtimi i murit.

 4. Ndërsa katër pas të cilit nuk ka pesë: Teurati, Zeburi, Ingjili dhe Kur’ani.
 5. Ndërsa pesë pas të cilit nuk nuk mund të ketë gjashtë, janë pesë namazet e obliguara.
 6. Ndërsa gjashtë pas të cilit nuk ka shtatë, janë ditët në të cilat Allahu e ka krijuar botën.
 7. Ndërsa shtatë pas të cilit nuk ka tetë, janë shtatë
  qiejt. “Ai është që krijoi shtatë qiej palë mbi palë. Në krijimin e
  mëshiruesit nuk mund të shohësh ndonjë kontrast” (El Mulk : 3)

 8. Ndërsa tetë pas të cilit nuk ka nëntë, janë bartësit
  e arshit të Rrahmanit, “E atë ditë, tetë (engjëj) e bartin mbi vete
  arshin e Zotit tënd” (El Hakka : 17)

 9. Ndërsa nëntë pas të cilit nuk ka dhjetë, janë
  mu’xhizet(mrekullitë) e Musait alejhis selam, shkopi i cili u shndërrua
  në gjarpër, dora e cila i bënte dritë, vërshimi i Nilit, bretkosat e
  shumta, uji i cili u shndërrua në gjak, qimkat të cilat nuk linin
  askënd të flinte, dërgimi i karkalecave të cilët dëmtonin bimët,
  thatësia e madhe, zvogëlimi i prodhimeve.

 10. Ndërsa dhjetë pas të cilit nuk ka njëmbëdhjetë, janë
  sevapet “kush vepron një të mirë do të shpërblehet dhjetë fish e Allahu
  ia shton shpërblimin kujt të dojë”

 11. Ndërsa njëmbëdhjetë pas të cilit nuk ka dymbëdhjetë, janë vëllezërit e Jusufit alejhis selam.
 12. Ndërsa dymbëdhjetë pas të cilit nuk ka trembëdhjetë,
  është mrekullia e Musait alejhis selam, “Dhe (përkujto) kur Musai
  kërkoi ujë për popullin e tij, e Ne i thamë: “Bjeri gurit me shkopin
  tënd” , atëherë nga ai u gufuan dymbëdhjetë kroje” (El Bekare : 60)

 13. Ndërsa trembëdhjetë pas të cilit nuk ka katërmbëdhjetë, janë vëllezërit babai dhe nëna e Jusufit alejhis selam.
 14. Ndërsa ajo që merr frymë e shpirt nuk ka është agimi, “Pasha agimin kur ia shkrep” (Et Tekvir : 18 )
 15. Ndërsa varri i cili ka ecur me të zotin e tij, është peshku i cili e përbiu Junusin alejhis selam.
 16. Ndërsa ata të cilët gënjyen e hynë në xhennet, janë vëllezërit e Jusufit alejhis selam.
 17. Ndërsa atë të cilën e ka krijuar Allahu dhe e urren është zëri i gomarit, “Zëri më i egër është zëri i gomarit” (Llukman : 19)
 18. Ndërsa ata që i ka krijuar e janë pa baba dhe pa nënë janë Ademi, devja e Nuhut, dashi i kurbanit dhe meleqt.
 19. Ndërsa ai i cili është i krijuar prej zjarrit është
  Iblisi, ai i cili është shkatërruar prej zjarrit është Ebu Xhehli,
  ndërsa ai i cili është mbrojtur prej zjarrit është Ibrahimi alejhis
  selam.

 20. Ndërsa ai i cili është krijuar prej gurit, është
  Devja e Salihut alejhis selam, e ai që është shkatërruar prej gurit
  janë As habul fijl (poseduesit e elefantit) dhe ata të cilët janë
  mbrojtur prej gurit janë As habul kehf (të vendosurit e shpellës).

 21. Ndërsa atë që Allahu e ka krijuar dhe e ka
  konsideruar si diçka të madhe është kurthi i grave "Dhe vërtetë i madh
  është kurthi juaj" (Jusuf : 28 )

 22. Ndërsa pema është viti i cili i ka dymbëdhjetë muaj
  “degë” ndërsa tridhjetë gjethet janë ditët e çdo muaji, pesë fryte janë
  pesë kohët e namazit, e tri nën hije janë: Namzi i sabahut i akshamit
  dhe i jacisë, e dy në diell janë dreka dhe ikindia.


Këto ishin përgjigjjet e muslimanit, prifti dhe të pranishmit u
çuditën por prifti u befasua nga një pyetje të cilën ia drejtoi
muslimani. E ajo është:

Cili është çelësi i xhennetit?

Këtu nuk mundi prifti t’i përgjigjet kësaj pyetje, por ai u detyrua të përgjigjet pas lutjes së shumtë të të pranishmëve.

A e paramendoni pse?!

Sepse përgjigjja është: “Eshhedu en la ilahe il lall llah we enne muhammeden resulull llah”
Prifti dhe të gjithë të pranishmit të cilët ishin në kishë e pranuan Islamin.

A e shikoni se sa madhështore që është besimi në All-llahun?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
22 pytjet e priftit per muslimanin ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Feja dhe shoqëria-
Kërce tek: