ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kujdes! Virusi sulmon nëpërmes Gtalk

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Kujdes! Virusi sulmon nëpërmes Gtalk   Thu Feb 26, 2009 5:59 pmMe anë të shërbimit të kompanisë Google për komunikim të çastit, Gtalk, po shpërndahet një virus i cili mundet që seriozisht të cenojë intimitetin e përdoruesve.

Virusi shpërndahet me dërgimin e porosisë 'Hey check out this video! http://tinyurl.com/xyz'. Porosia zakonisht vjen prej përdoruesve që i njohim prandaj shumëkush, e madje edhe njerëzit e avancuar në përdorimin e kompjuterit janë mashtruar dhe kanë vizituar adresën e dhënë. Deri në këtë moment asgjë s’ka të keqe, por në adresën e dhënë kërkohet nga përdoruesi që të shkruaj emrin dhe fjalëkalimin për t’iu qasur shërbimit Google Talk, e krejt këtë kinse për të parë video materialin e përmendur.

Shumë njerëz i kanë shënuar të dhënat e kërkuara dhe kështu u është grabitur llogaria e tyre për Google Talk.

Supozohet se tanimë është gjetur dhe fajtori për përpunimin e këtij virusi/krimbi, emrin e ka Hoan Ton-That dhe jeton në San Francisko. Ai është gjetur pasi që ka filluar ë numëroj emrat dhe fjalëkalimet e përdoruesve të cilat i ka mbledhur krimbi. Ende nuk dihet se çfarë pasojash e presin.


google.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Kujdes! Virusi sulmon nëpërmes Gtalk
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: