ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Për herë të parë bie edhe shitja e ekraneve LCD

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
kujt1m

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Për herë të parë bie edhe shitja e ekraneve LCD   Tue Feb 24, 2009 3:37 pmSipas të gjithë treguesve të shtëpisë analitike DisplaySearch, trendi i rënies së shitjes e ka përfshirë edhe tregun e ekraneve LCD.

Sipas raportit të DisplaySearch, tremujori i katër i vitit 2008 sipas numrit global të shitjeve ka qenë më i ulët për 7.4 për qind në krahasim me të tretin, respektivisht tetë për qind më i ulët në krahasim me tremujorin e njëjtë të vitit 2007. Numri i përgjithshëm i shitjeve të ekraneve LCD në mbarë botën në tremujorin e katërt të vitit 2008, ka qenë 39.6 milionë njësi.

Megjithatë, sa u përket prodhuesve të veçantë, vetëm dy kanë shënuar ngritje të shitjes në krahasim me të dhënat e vitit të kaluar, dhe atë udhëheqësi i tregut Samsung dy për qind dhe i pesti me radhë në listën e prodhuesve të ekraneve LCD, Acer, me nëntë për qind.

Prodhuesit tjerë kanë shënuar rënie të shitjeve, dhe atë Dell me 19 për qind, i cili megjithatë ka arritur të ruaj vendin e dytë në listën e prodhuesve. HP gjithashtu përkundër rënies ka arritur të mbajë vendin e tretë, e LG vendin e katërt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Për herë të parë bie edhe shitja e ekraneve LCD
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: