ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vjen versioni i ri i virusit të vjetër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kujt1m
Admin/WebMaster
Admin/WebMaster
avatar

Numri i postimeve : 264
Join date : 11/10/2008

MesazhTitulli: Vjen versioni i ri i virusit të vjetër   Sun Feb 22, 2009 10:12 pmVirusi i emëruar Conficker është paraqitur në internet qysh në muajin tetor të vitit të kaluar. Që prej atëherë ka evoluar disa herë, e siç raportojnë ekspertët e sigurisë, tani është paraqitur në versionin e ri, të cilin e kanë emëruar Conficker B++.

Ekspertët kundër viruseve çdo ditë bëjnë përpjekje të mëdha për të ndaluar masën e madhe të viruseve, trojanëve dhe sulmeve të ngjashme të cilët “shkarraviten” nëpër kompjuterët tonë. Në anën tjetër krijuesit e viruseve bëjnë përpjekje të shumta që të përpunojnë versione sa më perfide të sulmeve të tyre kompjuterike.

Ekspertët e kompanisë SRI International raportojnë se virusi i njohur Conficker ka evoluar edhe versionin më të ri, të cilin e kanë emëruar Conficker B++. Ai duket pothuajse identik me paraardhësin e tij, mirëpo përdorë teknika të reja, edhe më perfide, për shpërndarje dhe infektim të kompjuterëve.

Sikur edhe shumë herë deri më tani ua përkujtojmë që të softuerët kundër viruseve që ju keni të janë të përditësuar dhe në asnjë mënyrë mos hapni bashkëngjitjet e e-mailave nga dërguesit e panjohur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kujt1m.tk
 
Vjen versioni i ri i virusit të vjetër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Qendra e Forumit :: Portali-
Kërce tek: